Praca układu wzbudzenia i regulacji napięcia generatora synchronicznego w stanach niesymetrycznych

Main Article Content

K. Madajewski, R. Rink

Abstract


Artykuł dotyczy analizy pracy statycznego tyrystorowego układu wzbudzenia i regulacji napięcia generatora synchronicznego dużej mocy w niesymetrycznych stanach pracy. Analizowane niesymetrie są m.in. wynikiem zwarć niesymetrycznych w systemie elektroenergetycznym (SEE). Przedstawione wyniki badań uzyskano z modelu symulacyjnego, odwzorowującego chwilowe przebiegi czasowe w obwodach wzbudzenia i regulacji napięcia oraz w SEE. Model generatora synchronicznego uwzględnia składowe transformacji. Model prostownika wzbudzenia nie opisuje charakterystyki zewnętrznej prostownika z wykorzystaniem napięć średnich, jak to ma miejsce zazwyczaj, ale jest modelem opisującym napięcia chwilowe na wyjściu trójfazowego sześciopulsowego prostownika. Prąd wzbudzenia generatora steruje w modelu źródłem prądowym wymuszającym prąd w prostowniku i transformatorze wzbudzenia. Model SEE uwzględnia impedancje zastępczej linii dla składowych symetrycznych. Sygnały wejściowe do modelu regulatora napięcia nie są wyprowadzane z modelu generatora, ale są wyznaczane z wykorzystaniem pomiarów z przekładników napięciowych i prądowych, a następnie cyfrowo przetwarzane w celu obliczenia użytecznych sygnałów sterujących. Model umożliwia szczegółowe analizowanie niesymetrycznych i zakłóconych stanów pracy generatora z układem wzbudzenia i regulacji napięcia. Jest on również niezbędny do analizy nowych rozwiązań w cyfrowych układach regulacji napięcia.


Article Details

How to Cite
K. Madajewski, R. Rink. (2011). Praca układu wzbudzenia i regulacji napięcia generatora synchronicznego w stanach niesymetrycznych. Acta Energetica, (02), 23–30. https://doi.org/10.52710/ae.83
Section
Articles

References

Kacejko P., Machowski J., Zwarcia w systemach elektroenergetycznych, WNT, Warszawa 2002.

Madajewski K., Sobczak B., Trębski R., Praca ograniczników w układach regulacji generatorów synchronicznych w warunkach niskich napięć w systemie elektroenergetycznym, Archiwum Energetyki, numer specjalny, XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Aktualne problemy w elektroenergetyce, APE 2007, Gdańsk 2007.

Madajewski K., Sobczak B., Dynamiczne aspekty utraty stabilności napięciowej, Archiwum Energetyki, tom XXXIX (2009), nr 1, 29-46 - Aktualne problemy w elektroenergetyce, APE 2009, Gdańsk 2009.